Minyatür Kurtuluş Müzesi

Birinci dünya savaşı sonrasında başlayan işgale karşı, Maraş halkının topyekün kahramanlık destanı bu müzede canlandırılıyor. 23 Şubat 1919’da başlayan işgalden 12 Şubat 1920’de kurtuluşun kazanılmasına kadar geçen mücadele döneminde yaşanan 18 önemli olay minyatürlerle bu müzede anlatılmaktadır. Şehrin bulvar, okul ve parklarında isimlerini sıklıkla duyduğunuz yiğitlerin kahramanlık öykülerini burada öğrenebilir, bir asır önceki kent dokusunu ve sivil mimariyi görebilirsiniz.

Kahramanmaraş Kalesinde bulunan Minyatür Kurtuluş Müzesi, haftanın her günü 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında açık olup girişler ücretsizdir. Büyükşehir Belediyesinin kurup işlettiği müzede talep edilmesi halinde görevliler ücretsiz rehberlik yaparak, kurtuluş mücadelesini akıcı bir üslupla ziyaretçilere anlatabiliyorlar.

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan kalede genelde ilk iş olarak şehir seyrediliyor. Ben müzeyi ziyaret edip, kentin 100 yıl önce yaşadığı büyük acıları görmenizi, ardından kale burçlarından kenti seyretmenizi, kente bu gözle bakmanızı öneririm.

Pin It on Pinterest