Sındırgılı Beyaz Mehmet ve Kırmızı Bisikleti

Sındırgılı Beyaz Mehmet

Beyaz Mehmet (Soldaki) ve Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş (Beyaz gömlekli :) )
Beyaz Mehmet’in Kırmızı Bisikleti Sındırgı Belediyesi’nin girişinde özel bir yerde

Delisi de velisi de meczubu, mecnunu ve divanesi de bizim insanımız. Bizim köyün, mahallenin, şehrin delisi, divanesi meczubu şehrin insanlarına emanettir. Yüzlerinde garip ve sır saklı tebessümleriyle hayatını belli mahallelerde başıboş dolanarak geçirirler. Şehrin en işlek yerinde bir mekânı olanına da aynı davranış gösterilir şehrin sakinleri tarafından…
Onlar birer kamusal figürdür. Öyle horlanıp, itilip kakılmazlar. Şehrin esnafına emanet olarak
bırakıldığından mutlaka tanır, bilinir ve kollanırlar… Çoğu zaman esnaf şakalarının öznesi olur, esnaf sayesinde bir kap yemekleri olur, sigarasına, giyimine hep yardım edilir şekilde mahallenin gündelik yaşamına dahil edilir.

Beyaz Mehmet ukala-yi mecanin bir vatandaşıydı Sındırgı’nın. Sındırgı, Balıkesir’in bir ilçesi. Endimik zenginliği, peyniri ve en önemlisi de Yağcı Bedir Halısı ile ünlü şirin bir ilçedir. İşte böyle bir ilçede yaşadı Beyaz Mehmet. Tepeden tırnağa beyaz giyen Mehmet, ilçenin neşe bereketi, esnafın, gencin yaşlının ve dahi esnafın bildiği bir “deli divanesi”ydi…
Süslü-püslü kırmızı bisikletiyle gezerdi hep. Kekemeydi ama mani değildi esnafla sohbet etmesine bu kekemeliği…  İnsanın en saf haliydi Beyaz Mehmet.

Sındırgı’nın cadde ve sokaklarında rutin bisiklet turunu yapmadan durmazdı. Kırmızı bisikleti ile “zararsız’ ve kendi hâlinde” bir dünyası vardı.

Kadim mahalle mefhumuna ve hatta “toplumsal vicdan’ ve ‘hoşgörü” içeren maalesef artık yok olmaya yüz tutmuş “mahalle kültürüne” büyükşehirlerde tesadüf etmek mümkün değil. Ancak samimiyetin ve içtenliğin, “toplumsal vicdan”ın kaybolmadığı yerler de yok değil. Beyaz Mehmet, mahallenin delisini romantize eden, salt nostaljik bir yâd etmeyle geçiştirilmeyecek “Kamusal figür” olarak 52 yaşında aramızdan göçüp gitti. Düğünlerde “delicesine” oynayan, kendi dünyasına ait pek çok sırla bazen müziğin ritmini kaçıran Beyaz Mehmet’i geride kalan kırmızı bisikletiyle hatırlayacağız.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Beyaz Mehmet’in hatırasını yaşatmak için Beyaz Mehmet’in Kırmızı Bisikleti’ni belediyeni girişine yerleştirdi. Bir şehir ki delisinin hatırası bile Belediye binasının girişinde en nadide alanda sergileniyor. İnsanı da doğal olan, doğal şehir Sındırgı’ya yakışan şekliyle hatıralar yaşatılıyor.

 

Pin It on Pinterest