#MimarlıkÖğrencisiNedenOlmalıyım?

#MimarlıkÖğrencisiNedenOlmalıyım?

Mimarlık Fakültesi?

Artık bir yükseköğrenim kurumunda eğitim görmek için girilmesi gerekensınavlar bitti! Öğrenciler başarı puanlarına göre tercih yapmak için çeşitli araştırmalar yapmaktalar. Mesela, mimarlık alanında bir üniversite diploması mı düşünüyorsunuz, ancak becerilerin ve diplomanın kariyerinizi ne kadar etkileyeceğinden emin değil misiniz? Mimarlık bölümlerini takip etmeye ya da tercih yapmaya karar vermek kolay değildir. Genellikle, öğrenciler özellikle çizimde yetenekli olmaları gerektiğini ya da sadece mimari programlara başvurmak için sadece sayısalda yüksek puanları alması gerektiğini düşünürler.Halbuki oraya gittiklerinde birçok öğrenci bölümün önceliklerinin çok farklı olduğu özgür düşüncenin, el yeteneği (çizim yapabilme), sanat bilgisi, cad ve 3Bgörselleştirme programlarını kullanabilme, 3. boyutta düşünebilme –hayal kurabilme gibi birçok faktörün mimarlığı etkilediğini görür.

Mimarlık, toplumu etkilemenin yaratıcı ve sanatsal bir yoludur. Büyüyen ailelerin ihtiyaçlarına uygun modern planlı ve cepheli evler tasarlayıp inşa ediyor, dünyanın en etkileyici liderleri için toplantı odaları tasarlıyor, tiyatro sanatçılarıve izleyicileri için kültür merkezleri ve bulutların kendilerine dokunacak gibi görünen binalar yaratma yoluyla bir kentin silüetini sıfırdan oluşturmaya yardımcı olan seçkin kişiler arasındadır “ mimarlar.”
Bu arada mimarlık bölümünü seçebilmeniz için bir ön şartı vardır ÖSYM’nin, “Mimarlık programlarına; programın, yerleştirme puan türünde başarı sırası 250 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirmepuanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır (Okul birincisi kontenjanları dâhil.)”!!! Bu şart ne kadar doğrudur, yeterli midir, eksik midir, fazlamıdır ya da nasıl düzeltilmesi gerekir? Bu tamamıyla idarecilerin almış olduklarıgeri bildirimlerle vereceği kararla ilgilidir.

Mimar olma yolu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bir mimarlık dalında lisans diploması almak 4 ila 5 yıl, onun üzerine yüksek lisans eğitimi almak için gereken ortalama süre 2 ila 4 yıl arasındadır. Bunun ardından çoğu zaman gerçekçi olarak işlerin üstlenilmesi birkaç yıl süren ek lisans (stajlar, eğitimler vb.) yüküdür. Bu sayıları bilmek önemlidir. Ancak, bu süreçler ve yaşanabilecek sorunların ötesinde, mesleğine aşık olan ve bir mimar olmak için hala birçoktatmin edici neden var. İşte bunlardan sadece bazıları;

* Mimarlar yaratıcılıklarını serbest bırakabilir.
* Mimarlar, emeklerinin meyvelerini çok net bir şekilde görürler.* Mimarlar üniversitede sıkılmazlar.
* Mimarlar genellikle her şeyde uzmandır.
* Mimarlar fikirlerini savunmada çok iyi olmayı öğrenirler.
* Mimarlar stresi ve bunun benzerlerinin çoğunu yönetebilirler.
* Mimarlar hayatları boyunca sevdiklerini (!) yapabilirler.
* Mimarlara saygı duyulur.
* Mimarlar sayısız insanın hayatını iyileştirir.

Mimarlık mesleğini incelemek için henüz en ufak bir ipucuna sahipolmasanız bile, dünyayı yeniden tasarlama ve dünyaya getirme tutkusu asla göz ardı edilmemelidir! Mimarlığın bilimden ve iki boyutlu bir sanat eserinden çok daha fazlası olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Tasarladığınız ve dünyamızasıfırdan getirdiğiniz her yapıyı gerçekten özel kılacak hem sanatın hem de bilimin uyumlu bir birleşimidir.

Aslında işin doğrusu şudur diyebiliriz; Mimarlık, “kendini ifade etmesanatıdır.” Mimar ise, “dünyayı küresel ölçekte etkileyen bir kişi”
bir bireydir.

Osman Zeki ŞAHİN, Y. Mimar

osmanzekisahin@yandex.com
pinterest.com/osmanzekisahin
instagram.com/osmanzsahin

Pin It on Pinterest