Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Kayseri’nin Melikgazi ilçesindeki tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla ünlü Koramaz Vadisi, UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne girdi.

Kayseri
 Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Koramaz Vadisi’nin, UNESCO Geçici Miras Listesi’ne girdiğini açıkladı.
Bu süreçte katkı sağlayan herkese teşekkür eden Büyükkılıç, “Eşsiz değerlerimizden Koramaz Vadisi, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO Geçici Listesi’ne girdi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Koramaz Vadisi hakkında kısa bilgi:
Koramaz Vadisi, doğudan batıya doğru kıvrılarak uzayan ve yaklaşık 12 km uzunluğa sahip olan bir deprem kırığı oluşumudur. Vadide, bugün de hala yaşam devam edegelen yedi yerleşim yeri bulunmaktadır, bu yerleşim yerleri doğudan batıya doğru sıra ile: Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar’dır. Bu yerleşim yerlerinde bugün hala binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ortak bir somut ve somut olmayan kültür (yemek, eğlence, oyun) bulunmaktadır. Vadi’nin taban rakımı en doğu ucunda 1.500 metre iken en batı ucunda 1.165 metredir. Bu kot farkı da Koramaz Çayının vadi tabanında rahatça akmasına sebep olmaktadır.

Koramaz Vadisinde binlerce yıldır kesintisiz devam eden yaşam beraberinde kendine has bir kültür gelişimini de getirmiştir. Vadide Sivil Mimari türünden benzersiz Camiler, Çeşmeler, Konaklar, Evler, Hanlar, Köprüler ve Okullar yer almaktadır. Bezirhaneler, Değirmenler, Setenler, Güvercinlikler ve Şırahaneler ise Üretim amaçlı tarihi kültürel yapılardır. Columbariumlar, Tümülüsler, Kaya Mezarlar ve Mezarlıklar ise Vadinin dört bir tarafında dağılmış eşsiz yaşam sonrası kültür miraslarıdır. Vadide 38’i kaya oyma olmak üzere toplamda 40 kilise yer almaktadır. Vadide arkeolojik alanlar, fosil kazı alanları, tarihi kağnı otobanları, yer altı şehirleri, su yolları, yatırlar bulunmaktadır. Vadinin kültürel envanterinin korunması için ise bir koleksiyon hazırlanmaktadır.

Koramaz Vadisi somut kültür açısından zengin olduğu kadar Mutfak, Halk Oyunları, Şiirler gibi soyut kültür açısından önemli zenginlikler barındırmaktadır.

Kaynak: Kayseri Belediyesi

Pin It on Pinterest