“Kazdağı Çiçekli Bitkileri” kitabından inanılmaz hırsızlık!

Prof. Dr. Fatih Satıl’ın facebook sayfasından yaptığı açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

Sevgili dostlar son gunlerde Kazdagi florasi ile ilgili facede fotolar paylaşan bazı insanlar görüyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu sözde florası hatta zoolog gibi ahkam kesen arkadaşlar çektikleri fotoların üzerine kocaman kocaman isimlerini yazıp “bakın bu fotoyu ben cektim haa, üzerinde ismimi görüyorsunuz, bu bana ait” mesaji vererek paylaşıyorlar ancak bitkinin

bilimsel adları yanlış. Ayrıca bir yerlerden alıp altlarına yazdıkları ve uzmanlık gerektiren o özel teknik bilgiler de fotodaki o bitkiye ait degil. Yani bu şahıslar utanmadan bizim yılların emeği olarak çıkarttığımız Kazdağı Çiçekli Bitkileri kitabımızdan kaynak göstermeden bilgileri çalıp kendi bilgisiymiş gibi çektiği o yanlış bitki fotosunun altına yazıyorlar. Yani hem çektikleri bitki o değil bu şekilde takipçilerine hatalı bilgi verip literatür kirliliğine neden oluyorlar hem de bizim kitaptaki bilgileri kaynak göstermeden paylaşarak emek hırsızlığı yapıyorlar. Bu bilgiyi yazabilmesi icin kişinin bir botanikci olması gerekir, ayrıca Turkiye, Avrupa ve Yunan floralarını ve herbaryumlarini taramasi gerekir, IUCN kategorilerini bilmesi ve bölgedeki tüm flora makalelerini de görmesi gerekir vs. Yani bu bilgiler öyle basit elde edilen bilgiler degildir.
Bu şahısları bir kaç kez uyarmama rağmen bildiklerini (pardon bilmediklerini demek daha doğru olur ) okumaya devam ediyorlar. Evet biz bu kitabı kamuoyu bilgilensin diye çıkarttık ve bu bilgileri resmi kurumlarla da paylaştık ayrıca. Amacımız bu bilgileri geniş kitlelere ulaştırmak, kazdağının kaynak değerlerini ortaya çıkartmak. Bilgiyi saklamıyoruz paylaşıyoruz yani. Ama ikazlarımıza rağmen hala kaynak göstermeden bu bilgileri paylaşmak etik degil.
Öncelikle şu bilinmeli ki Resimlere bakıp bu o bitkiye beziyor diyerek bitki teşhisi yapılmaz, o iş taaa M.Ö. Aristo döneminde oluyordu
Yanlış bitki resimleri koyuyorsunuz, bilgileri de bu kitaptan çalıp kaynak gostermeden paylaşıyorsunuz, bir de emekçi ve cevreci geçiniyorsunuz. Bilime, emeğe ve etiğe saygısı olmayanın doğaya saygısı da olmaz. Unutmayın paylaştığınız bilginin altına kaynak yazmak sizi alçaltmaz yüceltir daha bilimsel yapar. Kitabımızı incelersenin bizim de yararlandığımız kaynakları arka sayfada liste halinde paylaştığımızı görürsünüz, olması gereken budur.
Lütfen bu sözde botanikci kişileri iyi tanıyın ve paylaştıkları bilginin ana kaynağını sorun.
Ekte kitabımızdaki doğru bilgiyi ve ilgili şahsın hatalı birkaç paylaşımını paylaşarak durumun vahimiyetini siz dostlarıma göstermek istiyorum.
Lütfen emeğe saygı…


Prof. Dr. Fatih Satıl

Pin It on Pinterest