Kapıdağ’ın Çiçekli Bitkiler Kitabı Hazırlanıyor

Kapıdağ’ın Çiçekli Bitkiler Kitabı Hazırlanıyor

Balıkesir Üniversitesi Öğretim üyelerinden, Prof. Dr. Fatih SATIL, Prof. Dr. Gülendam TÜMEN ve Prof. Dr. Selami SELVİ ile Erdek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün birlikte gerçekleştirecekleri proje ile Kapıdağ’ın florası ile birlikte tıbbi ve aromatik bitkileri ortaya çıkartılacak.

Proje ekibi adına açıklamada bulunan Prof. Dr. Fatih Satıl; “Kapıdağ Yarımadası; Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklimlerinin kesiştiği “Marmara Geçiş Bölgesi” içinde yer almaktadır. Bu nedenle de yarımada, Akdeniz ve Karadeniz Bitki Coğrafyasına ait iklim ve flora yapısına sahiptir. Kapıdağ’ın florası oldukça zengindir. Bölgede 700 civarında bitki çeşidi bulunmaktadır. Konumu, iklimi, yer şekli nedeniyle Kapıdağ Yarımadası doğal bir sığınak konumundadır. Belediyenin vereceği destek ile bölge eko-turizmi için de önemli bir katkı sağlayacak olan resimli çiçekli bitkiler kitabı çıkartılacaktır.” dedi.

Araştırma ekibi son yaptığı arazi çalışmasında ülkemiz için yeni kayıt olan ve Türkiye’de sadece Kapıdağ yarımadasında bulunan Geranium macrorrhizum bitkisini keşfettiler. Proje ekibinden Prof. Dr. Gülendam Tümen; “Halk arasında Turna gagası olarak ta bilinen ve Türkçe adı “ayaklııtır” olan bu bitki, Türkiye’de sadece Kapıdağ’da bulunması nedeniyle çok özel bir konuma sahiptir. Bu bitki H. Handan ÖNER ve arkadaşları tarafından, 2008 yılında Kapıdağ Yarımadasından keşfedilerek bilim dünyasına tanıtılmıştı. Çalışmamızda bu bitkiyi çalışma ekibimizin de yerinde görüp fotoğraflamış olması bizim için çok önemli oldu. Ayrıca çalışma ekibimiz tarafından bitkinin yayılış gösterdiği Kapıdağ’da başka bir lokalite daha keşfedilmiş oldu” şeklinde açıklamada bulundu.

Pin It on Pinterest