Hüsamettin Oğuz Yazio: Adını Masal, Hikâye, Çizgi Film Kahramanı, Oyun ve Roman Karakterlerinden Alan 12 Hastalık

Hüsamettin Oğuz Yazio: Adını Masal, Hikâye, Çizgi Film Kahramanı, Oyun ve Roman Karakterlerinden Alan 12 Hastalık

Gerçek ile fantezi arasında ince bir çizgi vardır. O kadar ince ki üstesinden gelmek kolay. Yakından bakarsanız pek de çekici olmayan ve bu çizgiyi geçme konusunda iki kez düşünmenizi sağlayacak bazı masal, hikâye, çizgi film kahramanı ve roman karakterlerinden alan 12 hastalığı araştırıp okumanız için araştırdım. İçlerinden bazılarını belki de bilmeden yaşıyor olabiliriz, kim bilir!

1. Alice Harikalar Diyarında sendromu

Alice Harikalar Diyarında sendromu geçici olarak çarpık algı ve yönelim bozukluğuna neden olan nadir bir durumdur. Gerçekte olduğunuzdan daha büyük veya daha küçük hissedebilirsiniz. Ayrıca, içinde bulunduğunuz odanın veya çevredeki mobilyaların, gerçekte olduğundan daha uzak veya daha yakın kayıyor ve hissediyor gibi göründüğünü fark edebilirsiniz.

2. Uyuyan Güzel sendromu

Kleine-Levin Sendromu (KLS), tekrarlayan aşırı miktarda uyku, değişen davranış ve dünyayı anlamanın azalmasıyla karakterize, nadir ve karmaşık bir nörolojik bozukluktur. Bozukluk öncelikle ergenleri etkiler ancak daha küçük çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bir bölümün başlangıcında, hasta giderek uykulu hale gelir ve günün ve gecenin çoğunda uyur (aşırı uyku hali), bazen sadece yemek yemek veya tuvalete gitmek için uyanır. Her bölüm günler, haftalar veya aylar sürer ve bu süre zarfında tüm normal günlük aktiviteler durur. Bireyler kendilerine bakamazlar, okula gidemezler ve çalışamazlar. Bölümler arasında, KLS’li olanlar, davranışsal veya fiziksel işlev bozukluğuna dair hiçbir kanıt olmaksızın mükemmel bir sağlıkta görünüyorlar. KLS bölümleri 10 yıl veya daha uzun süre devam edebilir.

3. Peter Pan sendromu

Peter Pan’ın hikayesini ya da en azından özünü hepimiz biliyoruz. J.M. Barrie’nin kitabında, Peter Pan hiç büyümeyen çocuktu. Karakter kurgusal olsa da, Peter Pan Sendromu gerçektir.

Peter Pan Sendromu, tahmin edebileceğiniz gibi, bir yetişkinin olgunlaşmak istememesi ve kendi yaşındaki birinin sorumluluklarını üstlenmemesidir. Peter Pan Sendromu, herhangi bir teşhis kılavuzunda listelenmeyen bir pop psikoloji sendromudur ve Peter Pan Sendromunun kendini gösterme şekli kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, tipik acı çeken kişi, yetişkin yaşamına girmek istemeyen kişidir. Çalışmayabilirler veya herhangi bir sorumluluk almayabilirler ve çevrelerindeki herkesin yaşam tarzlarını desteklemesini isterler.

4. Rapunzel sendromu

Çoğu insan “Rapunzel sendromu” terimini duyduğunda, ilk önce bu bozukluğun aşırı uzun saçlara sahip olmayı veya bir kuleye hapsolmuş olmayı veya belki de saçlarınızı bir asansör kulesine kaptırmayı içerdiğini düşünebilirler. Ne yazık ki, bu rahatsızlığa sahip olanlar masal prenseslerinden uzaktır. Masal, prensesin kolonundan bir saç yumağı çıkaran bir prens hakkında değilse. Kendi saçını yırtıp sonra normalde yemek bir sorun olmaz ve çoğu toplu taşıma hizmetinde görülen yaygın bir davranıştır. Ancak insan vücudu kendi saçını sindiremez. Bu yüzden saç genellikle topaklanıp atıkların çıkmasını engelleyene kadar ince bağırsak ve kolon arasında bir yere yapışır. Genellikle bir cerrahın içeri girip tüy yumağını alması gerekir.

5. Külkedisi sendromu

Charles Perrault’un peri masallarından birinde ana karakterin adını taşıyan bu sendrom, çocuklarda evlat edinen üvey anneler tarafından nasıl istismar, kötü muamele veya ihmal edildiklerine dair abartılı hikayeler yaptıkları yaygın fenomeni ifade eder. Bu, kadınların bağımsızlık korkusu ve “daha güçlü” başkaları tarafından (metaforik Peri Tanrısı anneleri veya Prensler Cazibesi gibi) ilgilenilmesi için bilinçsiz bir arzu olduğu söylenen “Külkedisi Kompleksi’nden farklıdır.

6. Dorian Gray sendromu

Bu sendrom, adını Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” adlı kitabının yakışıklı ana karakterinden alıyor ve ruhunu satıp portresinin kendisi yerine yaşlanmasını sağlıyor. DGS hastaları, fiziksel görünümleri ve gençlikleri ile aşırı meşgul olmaları ve dolayısıyla yaşlanma ile başa çıkma konusunda sorunlar yaşamaları ile karakterizedir. Çoğunlukla, DGS’li kişiler narsisistik özelliklere sahiptir ve kozmetik prosedürlere ve ürünlere büyük ölçüde bağımlıdır.

William Shakespeare’in Othello’sunda ana karakter, karısının bir ilişkisi olduğunu düşünerek kandırılır. Kıskançlık öfkesine kapılır ve onu öldürür. Gerçek hayatta Othello sendromu, mantıksız ve temelsiz öfke yaşayan bir kişiyi ifade eder. Hastalıklı veya sanrılı kıskançlık olarak da adlandırılan bu, saplantı, sanrı, şiddet eğilimleri sergileyen ve genellikle (ancak her zaman değil) bir akıl hastalığı ile ilişkilendirilen psikiyatrik bir bozukluktur.

7. Othello sendromu

William Shakespeare’in Othello’sunda ana karakter, karısının bir ilişkisi olduğunu düşünerek kandırılır. Kıskançlık öfkesine kapılır ve onu öldürür. Gerçek hayatta Othello sendromu, mantıksız ve temelsiz öfke yaşayan
bir kişiyi ifade eder. Hastalıklı veya sanrılı kıskançlık olarak da adlandırılan bu, saplantı, sanrı, şiddet eğilimleri sergileyen ve genellikle (ancak her zaman değil) bir akıl hastalığı ile ilişkilendirilen psikiyatrik bir bozukluktur.

8. Pollyanna sendromu

Eleanor Porter’ın en çok satan çocuk kitabındaki baş kahramanı adını alan Pollyanna Sendromu, bir kişinin neredeyse sanrılı bir noktaya kadar körü körüne veya aptalca iyimser hale geldiği psikolojik bir fenomendir.

9. Huckleberry Finn sendromu

Bu, Mark Twain’in okuyucuların sevgilisi olan erkek karakterlerinden biri olan Huck Finn’in adını almıştır. Çocukken kaçınılan yükümlülük ve sorumlulukların bir yetişkin olarak sık iş değişikliklerine ve devamsızlığa dönüştüğü psikodinamik bir komplekstir. Huckleberry Finn Sendromu, zeki bir kişide ebeveyn reddi, düşük benlik saygısı ve depresyonla bağlantılı bir savunma mekanizması olabilir.

10. Süpermen sendromu

Hastanın bir X kromozomuna ve iki Y kromozomuna sahip olduğu nadir bir genetik bozukluk.
Kromozom bölümünde biraz fazlalık olması genellikle hiçbir tıbbi soruna neden olmaz, ancak erkek çocuklara gelişimlerinde biraz “süper” verebilir. Bu sendroma sahip olanlar büyük göğüslere sahip olma ve kromatik olarak daha az donanımlı akranlarından daha uzun durma eğilimindedir. Süpermen sendromu hastaları da anormal derecede güçlü kas gelişimine sahip olabilir.

11. Pocahontas

Pocahontas, belalı Disney prensesleri listesinde çok yukarıdayken, belki de yüzeyin altında gizlenen küçük bir zihinsel bozukluk vardı. Histrionik Kişilik Bozukluğu, insanların dikkatini çekmek için dramatik veya uygunsuz davranma eğiliminin yanı sıra sürekli fark edilmeye ihtiyaç duyulmasıyla karakterizedir. Bu bozukluğa sahip insanlar genellikle harika sosyal becerilere sahip olsalar da, istediklerini elde etmek için insanları manipüle etme eğilimindedirler ve can sıkıntısından bir şeyleri karıştırmaya ihtiyaç duyarlar. Pocahontas 80 dakikalık şöhretini savaşları kışkırtarak, aşk üçgenlerine yol açarak, babasını ve bütün kabilesini işleri kendi istediği şekilde yapılması yolunda ikna ederek ve her fırsatta dramatik bir şekilde kendisini John Smith’in üstüne atarak geçirdi.

12. Pamuk Prenses – narsistik kişilik bozukluğu

Burada gerçekçi olalım. Pamuk Prenses kendine kafayı takmış durumda ve bu, Narsisistik Kişilik Bozukluğunun açıklayıcı bir işaretidir. Sözde “hepsinin en güzeli” ve bunu biliyormuş gibi davranıyor. Bu bozukluk kendini, şişirilmiş bir önem duygusu, dikkatin merkezi olma ihtiyacı, diğerlerinden yararlanma, mükemmel eşi bulma konusunda gerçekçi olmayan fanteziler ve şeylere sosyal olarak üzücü tepkiler gibi semptomlarla gösterir. Kontrol edin, kontrol edin, kontrol edin, kontrol edin, kontrol edin ve kontrol edin. Bu kız yedi erkekle bir eve düşüyor, görünüşe göre hepsinin ona âşık olduğu gerçeğini seviyor, kimsenin işi olmadığı gibi herkesle flört ediyor ve her şeye aşırı tepki veriyor. Bu bozukluğun, sizi her zaman şımartan ya da çok fazla eleştiren ebeveynlerinizin olduğu çocuklukta da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Adını Masal, Hikâye, Çizgi Film Kahramanı, Oyun ve Roman Karakterlerinden Alan 12 Hastalık https://oned.io/h/942103 @onediocom aracılığıyla

Pin It on Pinterest