Balıkesir’in nüfusu aslında 25 milyon

Balıkesir’in nüfusu aslında 25 milyon
Evet yanlış okumadınız; Balıkesir’in iş yapabileceği 3 saatlik mesafedeki komşularla birlikte nüfusu 25 milyon. Türkiye’nin 2 denize sınırı olan 6 ilden biri. Turizm, tarım ve tarihi aynı coğrafyada bulunacak nadir illerden biri.

Bu toprakların verimli hale gelmesiyle uğraşmalı, yaşadığımız ili daha ileri nasıl getireceğimizi düşünmeliyiz. Bunları başaracağına inandığımız için kısa bir süre önce de seçimimizi yaptık.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Balıkesir’de Yatırım:

Yaklaşık 1,2 milyon nüfusuyla Balıkesir, Türkiye nüfusunun %1,5’ini oluşturmaktadır.

Ürün Taşımacılığında Güçlü Bir Liman “Bandırma”
Bandırma limanı, tüm ülkeye demiryolu ağı ile bağlanmış ve kombine taşımacılık faaliyetlerinde her türlü yükün elleçlenebildiği bir limandır.

20.000 Groston Kapasitesi
20 Adet Gemi için Yükleme ve Boşaltma Rıhtımı
2 adet römorkör, 1 adet pilot botu, 1 adet palamar botu
350.000 TEU Elleçleme Kapasitesi
TCDD Gökköy Lojistik Merkezi
Bandırma Limanına 110 Km, İzmir Limanına 230 Km uzaklıkta olan Gökköy Lojistik Merkezinde;

Konteyner yükleme, boşaltma, transfer ve stok alanları
Gümrüklü, gümrüksüz sahalar/depolar
Müşteri ofisleri, otopark, tır parkı,
Bankalar, restoranlar, oteller, bakım onarım ve yıkama tesisleri, akaryakıt istasyonları, antrepolar bulunmaktadır.
Balıkesir’in Lojistik Altyapısı Her Geçen Gün Daha Da Gelişiyor

-Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar Projesi (BALO)

Gökköy Lojistik Köyü gibi Batı ve Orta Anadolu’daki yük toplama merkezlerinden alınan yükler, blok trenler ile kavşak noktası olan Bandırma’daki yük toplama merkezine ulaşacak buradan tren feribotları ile Tekirdağ’a ulaştıktan sonra Tekirdağ-Muratlı arasındaki bağlantı yolu ile uluslararası demiryolu şebekesi ile birleşerek Avrupa’ya ulaşacaktır.

Kapıkule sınır kapısından çıkış yapacak olan blok trenler, Viyana, Nürnberg, Stuttgart, Köln ve Lyon’daki lojistik köylere ulaşacaktır.

Koca Seyit Havalimanı
1997’de hizmete giren Koca Seyit Havalimanıyla İstanbul, Ankara gibi metropollerden Balıkesir’in her noktasına ulaşım sağlanmaktadır.

23.600 Metrekarelik Terminal
6 Uçak Kapasiteli 2 Apron
21 Kontuar ile Hızlı Hizmet
120’si Dış Hat Olmak Üzere Yılda 8.000’in Üzerinde Uçuş
İç Hat ve Dış Hatta Yılda 300.000 den Fazla Yolcu Sayısı
Engelsiz ve Yeşil Havalimanı Sertifikalı
Ulaşım Projeleri
ortakalan2

Balıkesir ile Bağlantılı Büyük Ulaşım Projeleri
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi – Osmangazi Köprüsü
İstanbul-İzmir arasında ulaşım süresini 3,5 saate düşürecek proje, 433 km uzunluğundadır.

Balıkesir, otoyol projesinin geçiş noktasında yer almaktadır. Bu projenin tamamlanması ile İstanbul-Balıkesir 2 saat, Balıkesir-İzmir ulaşımı 1,5 saatte tamamlanacaktır.

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi – Çanakkale Köprüsü
Ege ve İç Anadolu ile Trakya ve Avrupa arasındaki ulaşımı sağlamak için İstanbul Boğaz Geçişine bu projeyle, alternatif farklı güzergâhlar kazandırılacaktır.

Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu’nun Gebze-İzmir Otoyolu’na Balıkesir civarında bağlanmasıyla ilde turizm ve diğer sektörler açısından hareketlenme sağlanacaktır.

Bandırma-Balıkesir-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi
Egeyi, Bandırma ve Tekirdağ Limanları ile Avrupa Kıtasına bağlayacak olan proje, yük ve yolcu taşıma hattı olarak hizmet verecektir. Bursa bağlantısı ile de Ankara-İstanbul hattına bağlanacaktır.

Bandırma-Bursa-Bilecik Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi
215 km uzunluğundaki projenin tamamlanmasıyla sanayisi gelişmiş bir il olan Bursa ile Bandırma arasında demiryolu ulaşımı sağlanacaktır.

Tekirdağ-Çanakkale-Bandırma Demiryolu Projesi
Bandırma-Çanakkale arası yolcu ve yük taşımacılığına hizmet verecek olan demiryolu projesi, Bandırma’dan başlayarak Bandırma Organize Sanayi Bölgesi ve Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgeleri’ni kapsayacak şekilde Biga ve Karabiga güzergahları üzerinden Çanakkale’ye ve oradan Tekirdağ’a ulaşacaktır.

Körfez Hafif Raylı Sistem Projesi
Altınova ve Küçükkuyu arasında planlanan proje ile turistik potansiyeli en yüksek bölge olan körfez hattında hızlı ve rahat bir ulaşım sağlanacaktır.

 

Kaynak:
Help kids practice paper writing service from https://paper-writer.org/ online safety teens and tweens have grown up with technology and might not think twice about making friends online or giving out more personal information.

Pin It on Pinterest